preloader

در حال بارگذاری

در محصولات

  در آموزش ها

   در خدمات

    در سایر قسمتها

     ادوات سرچاهی Christmas Tree , X-Mas Tree

     ( امتیاز: 5 از 5، مشارکت کنندگان: 1 رای )
     christmas tree valve

     ادوات سرچاهی Christmas Tree , X-Mas Tree

     ادوات سرچاهی

     پس از حفاری و تکمیل چاه گازی و نفت، به منظور کنترل آن و همچنین در جهت بهره برداری از چاه نسبت به موقعیت و احتیاجات پیش بینی شده آن ادواتی داخل و نیز بر روی چاه تعبیه می گردند. قسمتی از این ادوات مستقیما به روی خود چاه و بخشی از آن در مجاورت چاه و در ارتباط با قسمت اول کار گذاشته می شوند.

     ادوات مذکور با توجه به مورد استفاده چاه،نحوه تکمیل آن،فشار و وجود گازهای اسیدی،طراحی می گردند. مجموعه ادواتی که مستقیما بر روی خود چاه تعبیه می شود به نام تاج چاه یا X-Mas Tree (Cherstmas Tree)

     معروف است که مدلهای مختلفی نیز دارد. وجود اختلاف در بعضی از قسمتهای تاج چاههای مختلف، در بسیاری از موارد نیز با هم مشابه هستند و فقط گاهی نوع وسیله به کار رفته متفاوت می باشد در حالی که عمل مشابه انجام می دهد.

     وسایل موجود بر روی تاج چاه عبارتند از:

     • Base Flange: این سر لوله بر روی بزرگترین جداره فلزی چاه که از زمین بیرون آمده است نصب می باشد و بقیه وسایل موجود در تاج چاه با اتکاء بر این سر لوله نصب می گردند. این سر لوله خود در بعضی موارد مبداء اندازه گیری عمق چاه می باشد.
     • شیرهای جانبی بر روی جدارهای مختلف چاه (Side Valves): بررسی وضع بین جدارهای چاه از نظر فشار و نوع سیال موجود در آنها (اگر وجود داشته باشد) از طریق این شیرها انجام می گیرد و قادرند فشار احتمالی بین لوله های جداری را تخلیه نمایند. بدون استثناء بر روی هر جداره شیر وجود دارد و معمولا به اندازه  اینچ می باشند.
     • شیر اصلی پایینی (Bottom Main Valve or Lower Master Valve): این شیرها معمولا از نوع دروازه ای می باشد. مهمترین نقطه دسترسی به چاه همین شیر است و در صورت خراب شدن لازم است که با حضور دکل حفاری (در صورتیکه نتوان چاه را به طور موقت مسدود کرد) بایستی تعمیر و یا تعویض گردد. باز و بسته کردن این شیر قدغن است و همیشه در حالت باز می باشد، مگر اینکه اجازه عملیات با آن قبلا صادر شده باشد. (علت این امر این است که معمولا باز و بسته کردن مداوم شیرها آنها را در معرض اشکالاتی قرار می دهد و چون این شیر از موقعیت بخصوصی برخوردار است از این نظر از کار کردن با آن پرهیز می گردد). محل قرار گرفتن آن درست در بالای شیرهای جانبی ذکر شده در بالا می باشد.
     • شیر اصلی بالایی (Top Main Valve or Upper Master Valve): مشخصات این شیر شبیه شیر اصلی زیرین است و محل قرار گرفتن آن در بالای شیر اصلی زیرین می باشد. عموما باز و بسته کردن چاه توسط این شیر انجام می گیرد.
     • شیر ایمنی سطحی (Surface Safety Valve or SSV): این شیر بر روی شیر اصلی بالایی قرار می گیرد. وضعیت بخصوصی دارد که جهت باز و بسته شدن قابل تنظیم است و چنانچه فشار چاه بیش از اندازه کم یا زیاد شود، بطور خودکار بسته می گردد (بافشار روغن هیدرولیک Control Line باز نگه داشته شده است). بر روی نوع معمولی آن پیلوتهای مخصوصی نصب می گردند. یکی از این پیلوتها روی حداقل و دیگری روی حداکثر فشار مورد نظر،با توجه به چاه تنظیم می گردد. مدلهای جدید این شیر به کمک دستگاهی که در مجاور چاه تعبیه می گردد با پانل کار می کند.
     • لوله انحراف دهنده (Swept Bend): در حقیقت از یک سه راهه که از یک طرف بر روی شیر ایمنی سر چاه متصل است و از طرف بالا به قسمت فوقانی چاه مربوط می شود و راه سوم در مسیر لوله جریانی چاه می باشد و به اندازه های متفاوت موجود است که از آن جهت تغییر دادن جریان نفت یا گاز با حداقل افت فشار به سمت لوله جریانی یا گودال آتش استفاده می گردد.
     • شیر عمقی (Dipping or Swab Valve): روی قسمت بالایی سه راهه فوق، متصل می شود و در حقیقت مجرای ورود ابزار مختلف به چاه می باشد (Wire line Service) و زمانی که قرار است عملی در چاه صورت گیرد (مثلا تهیه نمودار یا اندازه گیری فشار داخلی چاه) با باز و بسته کردن این شیر، عملیات کنترل می گردد علاوه بر آن هنگامیکه اندازه گیری فشار سرچاه منظور باشد،مورد استفاده قرار می گیرد.در حالت عادی شیر مذکور بسته می باشد.

     همانطور که اشاره شد قرار دادن ادوات فوق با توجه به وضع کلی چاه و نحوه پیش بینی بهره برداری از چاه می باشد و لذا مطالب ذکر شده در بالا به صورت کلی است و ممکن است با یک نمونه به خصوص تفاوت های ظاهری داشته باشد. مساله مهم قابلیت تحمل فشار می باشد که ادوات فوق بایستی متناوب با فشار چاه در نظر گرقته شوند.

     دسته بندی فشار این ادوات مطابق استاندارد API 6A می باشد (کلاسهای  2000 ، 3000 ، 5000 ، 10.000 ، 15.000 و 20.000). تمامی ادوات مذکور مانند درختی در داخل حوضچه ای به نام Cellar که در حقیقت مبداء چاه بوده است، قرار دارند.

     ادوات دیگر موجود بر روی چاه و در رابطه با تولید از چاه عبارتند از:

     • تله سنگ (Stone Trap or Stand Trap or Grit Trap): این وسیله در مسیر تولید چاه قرار دارد و همانطور که از اسم آن بر می آید در حقیقت به صورت تله ای برای جلوگیری از عبور قطعات سنگ جداشده از سنگ مخزن و یا ذرات دیگر خارج شده از چاه تعبیه می گردد.
      در بعضی موارد پیش از آن نیز یک شیر دروازه ای قرار داده می شود.
      قبل و بعد از اتصال لوله جریانی چاه به آن، محلهایی برای اندازه گیری فشار نیز در نظر گرفته می شوند (می توان محلهای نمونه گیری نیز تعبیه نمود.) تله سنگ خود به شکل لوله ای با ضخامت بیشتر از لوله های مجاور خود می باشد.
     • شیر بهره برداری (Production Wing Valve): این شیر معمولا از نوع شیرهای دروازه ای است ولی نمونه های دیگر شیرها نیز استفاده می گردند. این شیر ابتدای لوله تولید چاه قرار دارد و معمولا مورد استفاده آن برای برگرداندن تولید چاه به گودال آتش و یا به واحد بهره برداری می باشد.
     • شیر کشتن چاه (Kill Wing Valve): در مواقع لزوم، از این مسیر چاه را از سرویس خارج (اصطلاحا می کشند) و از خسارات احتمالی جلوگیری به عمل آورده می شود.
     • لوله جریانی (Flow Line): بلافاصله بعد از شیر تولید شروع می شود و با توجه به موقعیت چاه به سمت نزدیکترین واحد بهره برداری به چاه کشیده می شود. قطر آن بستگی به قدرت تولید چاه و مشخصات منطقه دارد. طول این لوله تولید بستگی به دوری و نزدیکی چاه از واحد بهره برداری مورد نظر دارد.
     • شیر روی لوله آتش (Burning Line Valve): از این شیر که معمولا شیر دروازه ای می باشد، برای باز و بسته کردن جریان چاه به طرف گودال آتش استفاده می گردد.
     • کاهنده جریانی (Choke): وسیله ای با ترکیب با یک اریفیس که جهت کنترل جریان سیال یا فشار سیستم پایین دست استفاده می گردد که در دونوع ثابت و قابل تنظیم وجود دارد. در کاهنده های جریانی که برای محدود نمودن و تنظیم دبی تولیدی از چاه های نفت و گاز،قبل از لوله جریانی،از آنها استفاده می گردد از ترکیب اصل ونتوری و دینامیک سیالات استفاده شده تا دبی تولیدی چاه مستقل از فشار در پایین دست که همان تاسیسات فرآورش است گردد.
     • گودال آتش (Burn Pit): در حقیقت محل سوزاندن سیال خروجی از چاه به منظور تمیز کردن و یا بررسی وضع چاه می باشد. در مجاور انتهای لوله ی آتش گودالی در زمین حفر می گردد و محل آن بستگی به موقعیت چاه و باد غالب دارد، لیکن معمولا در فاصله ای بیش از حدود 400 متری قرار دارد. اندازه تقریبی آن گودالی با قطر 40 متر است که عمقی حدود 5 متر دارد.

     لوله های داخلی چاه عبارتند از:

     • لوله های جداری (Casing): به منظور جلوگیری از ریزش دیواره چاه و کنترل بهتر چاه و قطع ارتباط بین لایه های مختلف از لوله های جداری استفاده شده که اطراف آن ها سیمان می گردد. اندازه های آن ها عموما به صورت
      18 8.5
      13 8.3
      9 8.5
      7
      اینچ میباشد.
     • لوله مغزی (Tubing): لوله مغزی درون آخرین لوله جداری نصب می گردد و از بالا بوسیله Tubing Hanger و از پایین بوسیله نگهدارنده ای دیگر بنام Packer ، درون چاه نگه داشته می شود. موارد استفاده از لوله مغزی شامل بهره برداری از چند لایه، جلوگیری از خورده شدن لوله های جداری، نصب شیر ایمنی عمقی،تزریق موارد شیمیایی،پمپ درون چاهی،گاز رانی و سرعت بخشیدن به سیال می باشد.
     • لوله آستری (Liner): در انتهای لوله جداری در بعضی از چاهها برای هدف خاصی نصب می گردد.

     Well Head Christmas Tree

     درباره نویسنده

     متولد تیرماه 68 کارشناس فروش تجهیزات ابزار دقیق و کنترل

     پست های منتشر شده: 16 پست

     دیدگاه های این مطلب

     در صورت تمایل شما هم می توانید نظر خود را در مورد ادوات سرچاهی Christmas Tree , X-Mas Tree کنید.

     دیدگاه خود را بیان کنید:

     جدید ترین محصولات

     6ES7923-5CB00-0EB0

     Connecting cable

     Producer: SIEMENS
     6ES7923-5BC50-0EB0

     6ES7923-5CB00-0DB0

     Connecting cable

     Producer: SIEMENS
     6ES7923-5BC50-0DB0

     6ES7923-5CB00-0CB0

     Connecting cable

     Producer: SIEMENS
     6ES7923-5BC50-0DB0

     6ES7923-5BJ00-0EB0

     Connecting cable

     Producer: SIEMENS
     6ES7923-5BC50-0EB0

     6ES7923-5BJ00-0DB0

     Connecting cable

     Producer: SIEMENS
     6ES7923-5BC50-0DB0

     6ES7923-5BJ00-0CB0

     Connecting cable

     Producer: SIEMENS
     6ES7923-5BC50-0DB0

     6ES7923-5BG50-0EB0

     Connecting cable

     Producer: SIEMENS
     6ES7923-5BC50-0EB0

     6ES7923-5BG50-0DB0

     Connecting cable

     Producer: SIEMENS
     6ES7923-5BC50-0DB0

     6ES7923-5BG50-0CB0

     Connecting cable

     Producer: SIEMENS
     6ES7923-5BC50-0DB0

     6ES7923-5BF00-0EB0

     Connecting cable

     Producer: SIEMENS
     6ES7923-5BC50-0EB0

     6ES7923-5BF00-0DB0

     Connecting cable

     Producer: SIEMENS
     6ES7923-5BC50-0DB0

     6ES7923-5BF00-0CB0

     Connecting cable

     Producer: SIEMENS
     6ES7923-5BC50-0DB0

     6ES7923-5BE00-0EB0

     Connecting cable

     Producer: SIEMENS
     6ES7923-5BC50-0EB0

     6ES7923-5BE00-0DB0

     Connecting cable

     Producer: SIEMENS
     6ES7923-5BC50-0DB0

     6ES7923-5BE00-0CB0

     Connecting cable

     Producer: SIEMENS
     6ES7923-5BC50-0DB0